Řím - Vatikán

ŘímŘím

Řím - hlavní město oblasti Lazio i celé Itálie a po dlouhou dobu i nejdůležitější město celé Evropy. Leží na řece Tibeře, v centrální části Itálie poblíž Tyrhénského moře. Rozsáhlé centrum Říma je prošpikované obrovským množstvím památek. Pro mnohé je hlavní dominantou slavné Colosseum dokončené v roce 80 n.l., ve kterém svádělo své poslední bitvy mnoho bojovníků, pro jiné to může být Vatikán se svým chrámem Svatého Petra, Piazza di Spagna (Španělské náměstí) pocházející z 18. století, Fontána di Trevi navržená Nicolou Salvim a dokončena také v 18. století, Forum Romanum, Imperiál Forum, hrad Sant´Angelo postavený jako mausoleum pro císaře Hadriana, Piazza di Campidoglio s bronzovou sochou císaře Marca Aurelia či jakákoliv jiná z mnoha set památek.

Pro dopravu do Říma je možné použít automobil, vlak, případně služeb cestovní kanceláře.

 

 

Vatikán  

Nedílnou součástí návštevy Říma je i navštěva Vatikánu - nejmenšího státu světa a sídla papeže Benedikta XIV. ObrazekHlavní dominantou Vatikánu je Chrám svatého Petra, který je známý také jako San Petro in Vaticano. Počátky historie této baziliky sahají až do roku 324. Vysvědcena byla v roce 329 papežem Silvestrem I. V dalších letech byl chrám postupně doplňován různými ozdobami a ornamenty. Prvním papežem, který se zabydlel na území dnešního Vatikánu byl Symachus. Stalo se tak na přelomu 5. a 6. století. Předchozí hlavy církve sídlili v Luteránu. Postupem času začal chrám podléhat vlivu gotiky. Roku 1451 nařídil papežským dekretem Mikuláš I. stavbu nového chrámu. Stavba probíhala počátkem 15. století. Autorem projektu byl Donato Bramante, po jeho smrti se na něm postupem času vystřídala řada stavitelů. Rafael Santi a po něm slavný Michelangelo, Vignola, Dominici Fontana a Carlo Maderna.

Chrám svatého Petra je dlouhý 211,5 metru a vysoký 136,57 metrů. Vyšší je už jen chrám Panny Marie Vítězné na území Pobřeží slonoviny.

 

 

 

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici sedmnáct: