Ancona

Důležité přístavní město, hlavní město regionu s téměř 102 000 obyvateli leží na pobřeží Jaderského moře, z části na poloostrově Conero. Místo bylo osídleno ve 3. stol. př. n. l. osadníky ze sicilské Siracusy. Po pádu Byzantské říše se z Ancony stal městský stát, později vlastněný papežem.

San Ciriaco

Hlavní památkou města je dóm San Ciriaco, který najdeme na návrší nad městem. Byl postaven v letech 1128 - 1189. Románská stavba má tvar latinského kříže, uprostřed s dvanáctihtrannou kopulí. Průčelí je gotické, z r. 1228.

 

Ancona

 

Další památky

V přístavu, pod San Ciriacem se nachází 18 m vysoký Trajánův oblouk (Arco di Traiano). Pětiúhelníková stavba, zvaná Lazzaretto, obklopená ze všech stran vodou, leží v jižní části přístavu. Sloužila jako vojenská nemocnice a kasárna; dnes muzeum. Stavbu navrhl v roce 1732 Luigi Vanvitelli. V Anconě najdeme množství kostelů, paláců a muzeí, tak jako v jiných italských městech. Nejvíce pamětihodností se nachází v části města od dómu San Ciriaco po náměstí Piazza Camillo Benso Conte di Cavour.

K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici sedmnáct: