Ancona

Důležité přístavní město, hlavní město regionu s téměř 102 000 obyvateli leží na pobřeží Jaderského moře, z části na poloostrově Conero. Místo bylo osídleno ve 3. stol. př. n. l. osadníky ze sicilské Siracusy. Po pádu Byzantské říše se z Ancony stal městský stát, později vlastněný papežem.

San Ciriaco

Hlavní památkou města je dóm San Ciriaco, který najdeme na návrší nad městem. Byl postaven v letech 1128 - 1189. Románská stavba má tvar latinského kříže, uprostřed s dvanáctihtrannou kopulí. Průčelí je gotické, z r. 1228.

 

Ancona

 

Další památky

V přístavu, pod San Ciriacem se nachází 18 m vysoký Trajánův oblouk (Arco di Traiano). Pětiúhelníková stavba, zvaná Lazzaretto, obklopená ze všech stran vodou, leží v jižní části přístavu. Sloužila jako vojenská nemocnice a kasárna; dnes muzeum. Stavbu navrhl v roce 1732 Luigi Vanvitelli. V Anconě najdeme množství kostelů, paláců a muzeí, tak jako v jiných italských městech. Nejvíce pamětihodností se nachází v části města od dómu San Ciriaco po náměstí Piazza Camillo Benso Conte di Cavour.


Ascoli Piceno

Město Ascoli Piceno najdeme v jižní části regionu Marche, 25 km západně od pobřeží Jaderského moře. V hlavním městě stejnojmenné provincie žije 51 500 obyvatel. Městem dříve vedla cesta spojující Jadran a Tyrhénské moře.

Historie

Oblast byla osídlena kmenem Picenů okolo 3. století př. n. l. V roce 268 př. n. l. se Ascoli stalo součástí Římské říše, ale nadále si udrželo nezávislost. V 1. stol. př. n. l. bylo římany po vzpouře dobyto. Ve středověku město patřilo rodu Spoletů.

 

Ascoli Piceno

 

Nenechejte si ujít

Piazza del Popolo - renesanční náměstí je považováno za jedno z nejkrásnějších v Itálii. Domy v centru jsou postaveny z šedého mramoru, který se těžil v okolí. Ve městě původně byly až dvě stovky věží, dochovalo se jich asi padesát. K severní straně náměstí přiléhá kostel San Francesco z roku 1549, jehož stavba začala už v roce 1258. Jako snad v každém italském městě zde najdeme množství dalších památek. V centru se nacházejí historické paláce, z nich nejzajímavější jsou: Palazzo dei Capitani del Popolo, Palazzo dell´Arengo a Lombardský palác. Dominantou náměstí Piazza Arringo je katedrála Sant´Emidio z 11. - 16. století. Při vjezdu do města od východu se nachází římský most Ponte di Cecco.

Caffè Meletti

Palác Caffè Meletti na Piazza del Popolo byl postaven koncem 19. století a je uveden na seznamu 150 historických kaváren. Interiér kavárny je převážně v secesním slohu podle architekta Marca Massimiho. Zdejším produktem je anýzová pálenka (Anisetta) podle receptury Silvia Melettiho, se zrnkem kávy ve sklenici.


Onda Blu

Aquapark

 

Onda Blu jedním z hlavních taháků v nedalekém Pinetu. Aquapark s mnoha tobogány, skluzavkami, bazény s umělými vlnami, vodními masážemi, soláriem, miniparkem pro menší děti a velkým prostorem se slunečníky a lehátky. V areálu je i spousta restaurací, kaváren, barů, obchodů a zelených ploch.

Acquapark Onda Blu je otevřen denně od 21. července do konce září od 10.00 hod. do 18.30 hod.
Celodenní vstupné: 13 euro,
děti od 1m do 1,4 m: 10 euro.
Pokud se rozhodnete navštívit park v neděli, nebo v období od 10. srpna do 24. srpna zaplatíte víc!
Celodenní vstupné: 16 euro,
odpolední vstupné: 13 euro,
děti od 1m do 1,4 m: 13 euro,
zdarma: děti do 1m výšky! 

 


Acquaviva Picena

Acquaviva Picenaacguaviva picena

Tato malá historická vesnička leží na kopci vzdaleném od San Benedetta jen 5 km. Díky nadmořské výšce 369 m.n.m. nabízí ohromující výhled do okolí, zejména pak směrem k pobřeží. Vesničku obývá něco málo přes 3000 stálých obyvatel. Výlet lze podniknou pěšky vlstními silami, automobilem nebo na vypůjčeném skútru.

 

 

 

 

 

 

 


Řím - Vatikán

ŘímŘím

Řím - hlavní město oblasti Lazio i celé Itálie a po dlouhou dobu i nejdůležitější město celé Evropy. Leží na řece Tibeře, v centrální části Itálie poblíž Tyrhénského moře. Rozsáhlé centrum Říma je prošpikované obrovským množstvím památek. Pro mnohé je hlavní dominantou slavné Colosseum dokončené v roce 80 n.l., ve kterém svádělo své poslední bitvy mnoho bojovníků, pro jiné to může být Vatikán se svým chrámem Svatého Petra, Piazza di Spagna (Španělské náměstí) pocházející z 18. století, Fontána di Trevi navržená Nicolou Salvim a dokončena také v 18. století, Forum Romanum, Imperiál Forum, hrad Sant´Angelo postavený jako mausoleum pro císaře Hadriana, Piazza di Campidoglio s bronzovou sochou císaře Marca Aurelia či jakákoliv jiná z mnoha set památek.

Pro dopravu do Říma je možné použít automobil, vlak, případně služeb cestovní kanceláře.

 

 

Vatikán  

Nedílnou součástí návštevy Říma je i navštěva Vatikánu - nejmenšího státu světa a sídla papeže Benedikta XIV. ObrazekHlavní dominantou Vatikánu je Chrám svatého Petra, který je známý také jako San Petro in Vaticano. Počátky historie této baziliky sahají až do roku 324. Vysvědcena byla v roce 329 papežem Silvestrem I. V dalších letech byl chrám postupně doplňován různými ozdobami a ornamenty. Prvním papežem, který se zabydlel na území dnešního Vatikánu byl Symachus. Stalo se tak na přelomu 5. a 6. století. Předchozí hlavy církve sídlili v Luteránu. Postupem času začal chrám podléhat vlivu gotiky. Roku 1451 nařídil papežským dekretem Mikuláš I. stavbu nového chrámu. Stavba probíhala počátkem 15. století. Autorem projektu byl Donato Bramante, po jeho smrti se na něm postupem času vystřídala řada stavitelů. Rafael Santi a po něm slavný Michelangelo, Vignola, Dominici Fontana a Carlo Maderna.

Chrám svatého Petra je dlouhý 211,5 metru a vysoký 136,57 metrů. Vyšší je už jen chrám Panny Marie Vítězné na území Pobřeží slonoviny.