Offida

V jihovýchodní části Itálie se v regionu Marche rozkládá malé středověké městečko Offida, které má však velkou historickou hodnotu. offidaTyčí se zde několik kostelů a při procházce městem narazíte na nespočet kulturně historických památek. Město bylo vystavěno na kopci, ze kterého se naskýtá krásný výhled do okolí. Centrum je protkáno množstvím úzkých klikatých uliček, ve kterých jsou ukryty četné restaurace a bary lákající k posezení a ochutnávce tradičních specialit. Narazíte zde i na řadu obchůdků a krámků se suvenýry.

Vesnička Villa d’Appignano nedaleko Offidy je rodištěm významného italského kněze Dominika Peroniho, který byl nazýván také jako Bernard z Offidy. Působil ve zdejším klášteře, kde ve věku 90 let v roce 1604 také zemřel. Papež Pius VI. jej pak v roce 1795 prohlásil blahoslaveným. Offida se proslavila také výrobou tradiční paličkované krajky, proto zde můžete navštívit i muzeum věnované tomuto umění.

Jestliže budete mít k dispozici auto a zatoužíte po osvěžení v mořských vlnách, stačí se vydat asi 20 km daleko k pobřeží Jaderského moře. Za návštěvu stojí také obec Ascoli Piceno vzdálená 25 km, středověká města Urbino či Pesaro. Offida je skvělým výchozím místem pro poznávání tohoto jedinečného a krásného kraje.